Çocuklar bu kumbara sayesinde hem kazanıyor hem de geri dönüşüme katkı sağlıyor

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde belediye tarafından başlatılan "Atık Kumbaram" projesiyle, geri dönüşebilen atıkları getiren çocuklar, kazandıkları puanlarla çeşitli hediyeler...

Çocuklar bu kumbara sayesinde hem kazanıyor hem de geri dönüşüme katkı sağlıyor
30 Kasım 2023 - 18:45 - Güncelleme: 30 Kasım 2023 - 18:45
Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde belediye tarafından başlatılan "Atık Kumbaram" projesiyle, geri dönüşebilen atıkları getiren çocuklar, kazandıkları puanlarla çeşitli hediyeler kazanma şansı yakalıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen "Sıfır Atık Projesi" çerçevesinde, Yahşihan Belediyesi tarafından "Atık Kumbaram" projesi başlatıldı. İlçede belirli noktalara kurulan atık kumbara merkezlerine geri dönüşebilen ayrıştırılmış atıklar getiriliyor. Çocuklar, atıkları attıktan sonra kartlarını kumbaranın manyetik kısmına okutarak puan kazanıyor. Biriktirilen puanlara göre de çocuklara belediye tarafından tablet, akıllı saat, puzzle, kitap hediye edilecek, ayrıca tarihi yerleri gezme fırsatı verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 3 yıldır devam eden "Sıfır Atık" projesinin yeni bir aşamasına geldiklerini ifade eden Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, geri dönüşüm ile ilgili birçok projeye imza attıklarını söyledi. Türkyılmaz, "İlçede daha önce atık malzemelerden hamile ve engelli kedilere kedi köyü kurmuştuk. Bayat ekmek ve atık yağ toplama kutuları yerleştirdik. Şimdi de bastırdığımız kartları öğrencilerimize veriyoruz. Öğrencilerimiz de plastik, metal, pil ve diğer atıkları atık kumbarasına getiriyorlar. Bu kumbaralar sayesinde çocuklarımız puan biriktiriyor. Daha sonra tablet, akıllı saat, puzzle, kitap ve tarihi yerlere gezi kazanacaklar. Sıfır atık, çocuklarımızın geleceğine dünyanın ekolojik dengesine katkı sağlayacaktır" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum