İşte Davutoğlu'nun kokainle yakalandı dediği uçak!..

Düzenlediği basın toplantısında çarpıcı iddialarda bulunan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, "Üzerinde ay yıldız olan bir uçak kokainle yakalandı. Ve bu ülkede bu gündem olmamışsa eğer bu ülkede bu gündem olduktan sonra İçişleri Bakanı yerinde oturuyorsa, cumhurbaşkanı sesini kesmişse, hiç kimse milli haysiyetten ve onurdan bahsedemez arkadaşlar" dedi.

İşte Davutoğlu'nun kokainle yakalandı dediği uçak!..
17 Kasım 2022 - 23:26 - Güncelleme: 17 Kasım 2022 - 23:43
Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında, partisinin Uyuşturucu ile Topyekûn Mücadele programını açıkladı. Davutoğlu burada yaptığı açıklamada, gündeme bomba gibi düşecek bir iddiada bulundu.

“Bu ülke adına utanç duyduğum bir olayı anlatmak istiyorum” diyen Davutoğlu, "Üzerinde ay yıldız olan bir uçak kokainle yakalandı. Ve bu ülkede bu gündem olmamışsa eğer bu ülkede bu gündem olduktan sonra İçişleri Bakanı yerinde oturuyorsa, cumhurbaşkanı sesini kesmişse hiç kimse milli haysiyetten ve onurdan bahsedemez arkadaşlar" ifadelerini kullandı.Gelecek Partisi liderinin açıklamasının ilgili bölümü şekilde:

Size bu ülke adına utanç duyduğum, gerçekten yüzümün kızardığı bir olayı bahsederek bütün milletimizin de devlet bilinci olan herkesin yüzünün kızarması gereken bir olay. Rahmetli Özal ilk defa ülkenin başbakanları, cumhurbaşkanları kullanmak üzere 2 uçak almış. Birisi Ata uçağı. Ondan sonra bütün rahatmetli cumhubaşkanları, başbakanlar isimlerini tek tek zikretmeyeyim hepsi bu uçağı kullandılar. Üzerinde ay yıldız olan, Türkiye Cumhuriyet'ini temsil eden bir uçak. Ben de kullandım Dışişleri Bakanı olarak. Uzun yıllar kullanılması dolasıyla yıpranmış olmasına rağmen ayrı bir onuru vardı.
TC-ATA uçağı 2016 yılında satışı yapılınca kuyruk numarası değiştirilmişti.
O oturduğunuz koltuklarda Türkiye Cumhuriyet'i Cumhurbaşkanları, son 30 yılın bütün devlet adamları oturmuştu. Arkadaşlar bu uçak bir şirkete, galiba 1.5 milyon dolar civarında bir rakamla satılmış. Ve bu uçak, geçen sene ekim ayında Brezilya'da içerisinde kokain yakalanarak el konuldu ya. Üzerinde ay yıldız olan bir uçak kokainle yakalandı. Ve bu ülkede bu gündem olmamışsa, eğer bu ülkede bu gündem olduktan sonra İçişleri Bakanı yerinde oturuyorsa, cumhurbaşkanı sesini kesmişse, hiç kimse milli haysiyetten ve onurdan bahsedemez arkadaşlar. Şimdi nerede bu uçak ne oldu o dava biliyor muyuz? Basını kontrol ederseniz, yayın yasağı getirirseniz bir süre bu olayı gözardı edebilirsiniz. Ama bu millet bunu unutmaz.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Brezilya polisinin içinde uyuşturucu bulduğu charter uçağın Türk kaptanı, cezaevine gönderildi.

Merkezi İstanbul’da bulunan ACM (Air Charter Market) Havayolları’na ait özel jete, Çarşamba günü, Brezilya’nın Fortaleza Havalimanı'ndan, Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitmeye hazırlanırken Brezilya Federal Polisi (PF) müdahalede bulunmuş yapılan aramada, 1304 kilo kokain ele geçirmişti.

Uyuşturucu operasyonunun ardından uçağı kiraladığı ve kokainlerin taşındığı bavulların sahibi olduğu iddia edilen İspanya pasaportuna sahip kişiyle birlikte jette görevli, 4 Türk vatandaşı da gözaltına alınmıştı. Yapılan ilk sorgunun ardından mürettebatın üçü serbest bırakılmış ancak sorumlu kaptanın sorgusuna devam edildiğinden bırakılmamıştı.

Brezilya polisi yaptığı açıklamada, 48 yaşındaki Türk pilotun, jetteki uyuşturucudan haberi olduğuna dair ellerinde ciddi veriler olduğunu belirtmişti.

Perşembe günü Fortaleza şehrindeki nöbetçi 11. Federal Mahkeme’ye çıkarılan İspanyol yolcu ve Türk pilotun, tutukluluk halinin devam edilmesine karar verildi. Duruşmaya, Brezilya’daki Türk Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen bir avukat da katıldı.

Operasyonun yürütüldüğü Ceara eyaleti polis yetkilisi Alan Robson, konuyla ilgili açıklamasında “Yaptığımız görüşmeler, sorgular, belgeler ve olay yerinde toplanan delillerin hepsi oraya nakledilen uyuşturucunun kaptanın komutasında olduğunu gösteriyor” dedi.

Polisler uçakta, tabletler içindeki kokainle birlikte cep telefonlarına ve belgelere el koymuştu.

ACM Havayolları yaptığı açıklamada, şirketin ve uçakta bulunan mürettebatın, İspanyol müşterinin taşıdığı eşyalarla hiçbir ilgisinin olmadığını bildirmişti. Şirket, kaptan pilotun cezaevine gönderilmesinin ardından henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Uçak geçmişte üst düzey yetkililer tarafından da kullanılmış

Brezilya’da içinde uyuşturucu bulunan uçak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde alınmış ve TC-ATA kuyruk numarasıyla uzun süre başbakanlık hizmetinde kullanılmıştı.

Uçakla ilgili en dikkat çekici detaylardan biri de Gulfstream IV tipi uçağın, 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı, Dalaman’dan İstanbul’a götüren uçak olması.

2016 yılında satılan uçağın kuyruk numarasının, TC-GVA olarak değiştirildiği ve İstanbul Havaalanı’nın açılış törenine katılan tek özel jet olduğu belirtiliyor.

Türkiye Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin Güney Amerika kaynaklı kokain ticaretindeki yeni rotalardan biri olduğunu açıklamıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum